Nielegalny podsłuch w Urzędzie Gminy w Gostynin

Na jednej z przerw między komisji 04/03/2024 roku przed posiedzeniem
LVII Sesja Rady Gminy Gostynin w dniu 05.03.2024 r.
Nastąpiła niecodzienna sytuacja, o rozmowę z radnymi poprosił jeden z wykonawców dróg.
Jak udało się ustalić w rozmowie z Radnymi z Maiłkówka i Strzałek.

Dopuszczony do rozmowy przedsiębiorca udostępnił publicznie podczas przerwy między komisjami  nagranie z nielegalnego podsłuchu jednego z Radnych Gminnych.

„W puszczonym nagraniu dało się słyszeć głos Radnego rozmawiającego z Darkiem w sprawie Kurników”.

To usłyszeliśmy z ust rozmówców. 

Przedsiębiorca miał pretensje do radnych, że wynoszone są informacje z Urzędu Gminy do mediów w sprawie dróg, miały też wypowiedzieć  słowa do radnych, że

Wykonujemy dla was drogi, a wy działacie na naszą szkodę „.

Po rozmowie z Radnymi zapadał decyzja o zgłoszenia do Prokuratury Gostynin o zaistniałym incydencie w celu ustalenia, czy to nagranie miało na celu Zastraszenie Radnych Gminnych ?

To sytuacja, która wymaga poważnego zbadania i działań ze strony odpowiednich organów. Zgłoszenie incydentu do Prokuratury Gostynin jest krokiem w dobrym kierunku, ponieważ podejrzenie o nielegalne nagranie oraz próby wpływania na działania radnych są poważnymi oskarżeniami.

Prokuratura będzie musiała przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia wszystkich faktów związanych z nagraniem, włącznie z tym, czy nagranie rzeczywiście miało na celu zastraszanie radnych gminnych.

Jest to ważne, aby utrzymać integralność procesu decyzyjnego i zapewnić, że działania wykonawców dróg w przetargach publicznych oraz wszelkie inne podmioty biorące udział w Zamówieniach Publicznych nie wywierają nieodpowiedniego nacisku na radnych.

Będzie istotne monitorowanie postępów dochodzenia i czekanie na ostateczne wyniki działań Prokuratury w tej sprawie, aby podjąć dalsze kroki w zależności od uzyskanych informacji. Ważne jest również, aby instytucje gminne i lokalne w takich sytuacjach zachowały pełną przejrzystość i działania zgodne z prawem.

„Zgodnie z art. 267 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku, podsłuchiwanie osób trzecich jest zabronione. § 1 jako nielegalne określa wszelkie działania mające na celu uzyskanie informacji nieprzeznaczonych dla osób trzecich, poprzez otwieranie zamkniętych pism, podłączanie się do przewodów służących do przekazywania informacji lub przełamując hasło elektroniczne, magnetyczne i inne zabezpieczenia. W zależności od stopnia udziału i szkodliwości czynu przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Takie same obostrzenia prawne dotyczą osób, które posługują się urządzeniem podsłuchowym lub wizualnym w celu zarejestrowania rozmowy.”

Potwierdza to więc, że podsłuchiwanie w Polsce jest nielegalne.

Czy taka demonstracja podsłuchu miała wpływ na Radnych z Gminy Gostynin którzy, rozważali złożenie Wniosku?

 

Czy przez puszczenie tego nagrania żaden z Radnych Gminy nie złożył wniosku na LVII Sesji

w dniu 5 Marca 2024?

Podczas rozmów z Radnymi w sprawie Wniosku usłyszałem od Radnego Marka Balcerzaka wuja tych, co wykonują większość dróg na terenie Gminy Gostynin, że

„Panie Darku nich pan nie oczekuje od radnych, że za tego Wójta i większości w radzie te dokumenty ujrzą światło dzienne”.

admin
Author

admin

Dodaj komentarz