Przewodniczący Platformy Obywatelskiej– Augustyniak Roman Nie poparł powstania WOT.

W Gostyninie powstanie jednostka WOT ma w niej ćwiczyć około 150 żołnierzy. Jak zapowiedział Władysław Kosiniak – Kamysz Minister Obrony Narodowej na spotkaniu w Gostyninie.

Jednostka powstanie na terenie dawnego Domu Dziecka przy ul. Zazamcze 26, działka nr.1086/3 na tym terenie o powierzchni ok.4,2 hektara będą stacjonować  żołnierze
6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Taką decyzję podjęli członkowie Zarządu Powiatu w głosowaniu nad uchwałą z dnia 
7 Marca 2024 roku o numerze 954/2024 .
W głosowaniu wzięło udział pięciu członków zarządu za utworzeniem jednostki.
Jedynie Roman Augustyniak Przewodniczący – Platformy Obywatelskiej, a zarazem  obecnie kandydat IDG do Powiatu, tylko On nie poparł takiego pomysłu, związanego z Bezpieczeństwa w dobie Wojny na Ukrainie gdzie w mediach coraz więcej mówi się o Wojnie z Rosją.
W sprawie utworzenia jednostki pisaliśmy też w artykule:
Utworzenie takiej Brygady ma na celu Motto, które motywuje Zawsze gotowi, zawsze blisko – to słowa, które przyświecają wszystkim żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. W 6 Mazowieckiej Brygadzie OT znamy je doskonale. Od 2017 roku, kiedy utworzono 6 MBOT jesteśmy tam, gdzie lokalne społeczności potrzebują naszej pomocy. Zawsze gotowi – reagujemy szybko na sytuacje kryzysowe.
Zawsze blisko – pomoc WOT kierowana jest przede wszystkim do mieszkańców naszych stałych rejonów odpowiedzialności. Pomagamy zatem naszym bliskim, znajomym, sąsiadom.
Podejmowanych przez terytorialsów aktywności nie da się zaszufladkować. Czas pandemii pokazał, jak ważną formacją są WOT.
Angażujemy się w różnego rodzaju działania, których celem jest wspieranie lokalnych społeczności.
Jesteśmy w szpitalach i placówkach medycznych, gdzie mierzymy temperaturę, uzupełniamy dokumentację medyczną, organizujemy i obsługujemy punkty poboru wymazów.
Bierzemy udział w transportach żywności czy środków ochrony osobistej, oddajemy krew i osocze, aktywnie promujemy HDK.
Jednak działalność żołnierzy 6 MBOT nie ogranicza się jedynie do działań związanych z pandemią. Pomagamy w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych, spowodowanych m.in. klęskami żywiołowymi. Walczymy z ich skutkami, ale przede wszystkim zapewniamy bezpieczeństwo mieszkańcom terenów dotkniętych zagrożeniem.
Działania te były od zawsze wpisane w charakter WOT, dziś reguluje je Ustawa o obronie Ojczyzny z 2022 roku, zgodnie z zapisami, której dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy Brygad OT zastępują w tym zakresie Szefów WSzW zostając koordynatorami tych przedsięwzięć na szczeblu wojewódzkim.
Dokumenty z Powiatu Gostynin:
admin
Author

admin

Dodaj komentarz